Wycieczka do Konstancina i Wilanowa

12 września wybraliśmy się z Powstańcami Warszawskimi z Domu Wsparcia przy ulicy Nowolipie 22 do Konstancina i Wilanowa.

Pierwszym etapem wycieczki była wizyta w urokliwej Villi La Fleur. Miejscu niezwykłym nie tylko pod względem architektonicznym, ale i muzealnym. Wewnątrz wyremontowanego w 2009 roku budynku mieści się  wyjątkowa kolekcja sztuki artystów polskich i żydowskich reprezentujących Szkołę Paryską. Stałą wystawę uzupełniają obecnie prace Josepha Pressmane’a. Obrazy należą do prywatnej kolekcji Marka Roeflera, który przywitał naszą grupę. Po bogatej ekspozycji obejmującej głownie malarstwo, rzeźbę, rysunek i grafiki oprowadził nas przewodnik.

Po wrażeniach związanych z obcowaniem z wysoką sztuką i dla zdrowotności pojechaliśmy na konstancińskie tężnie.  Cała grupa mogła zażyć leczniczych kuracji polecanych głównie przy regeneracji górnych dróg oddechowych w tym zewnętrznym inhalatorium zasilanym solanką z położonego nieopodal odwiertu.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji Villa Intrata w Wilanowie, specjalizującej się w pokazach rekonstrukcyjnych. Na podstawie źródeł historycznych grupa zapaleńców, w skład których wchodzą edukatorzy kulinarni: Anastazja Bierzgalska i Adrian Ordakowski oraz szefowie kuchni: Norbert Sokołowski i Marcin Chmieliński, odtwarza dawne smaki i tradycje kuchni polskiej. Nasza grupa wzięła udział w warsztatach, podczas których przygotowano według przepisu pani Zofii Czekalskiej ps. "Sosenka" popularną w czasie Powstania Warszawskiego zupę plujkę, a następnie - dania z okresu międzywojnia. Przepisy pochodziły z książki Marii Ochorowicz-Monatowej pt. "Uniwersalna książka kucharska".

Przez cały dzień towarzyszyli nam opiekunowie i wolontariusze, którym serdecznie dziękujemy za pomoc. Pilotem wycieczki był Janusz Owsiany, prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Powrót
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski