Willa Żabińskich to zabytkowy obiekt zlokalizowany na terenie Warszawskiego ZOO, będący niegdyś lokalem służbowym pierwszego dyrektora Ogrodu – Jana Żabińskiego i jego rodziny.
W czasie II wojny światowej dom Żabińskich nazywany był „Willą pod zwariowaną gwiazdą”. Z miejscem tym związana jest fascynująca, wielowątkowa historia, opisana w bestsellerowej książce Diane Ackerman pt. „Azyl. Opowieść Żydach ukrywanych w Warszawskim ZOO”, a następnie zekranizowanej przez nowozelandzką reżyserkę Nicki Caro. Obraz pod tym samym tytułem (w wersji ang. „The Zookeeper’s Wife”), to produkcja hollywoodzka z Jessicą Chastain w roli głównej. Film wszedł na polskie ekrany w marcu 2017 roku. Książka i film nakręcony na jej podstawie przedstawiają okupacyjną historię Warszawskiego ZOO, w którym rozgrywa się heroiczna walka Jana i Antoniny Żabińskich o ocalenie setek Żydów – uciekinierów z getta – ukrywających się na terenie ogrodu i w piwnicy Willi.
W roku 2015 zakończony został proces rewitalizacji „Willi pod zwariowaną gwiazdą”, celem włączenia jej do szlaku turystyki miejskiej pn. „Szlak Pianisty”, prowadzącego z kolei śladami Władysława Szpilmana, wielkiego polskiego pianisty pochodzenia żydowskiego. Projekt rewitalizacyjny został zrealizowany przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, działanie 6.2 „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji”.
Dziś Willa Żabińskich stanowi serce „Szlaku Pianisty”. Jest miejscem otwartym dla zwiedzających. W jej wnętrzach urządzono izbę pamięci. W Willi i przyległym ogrodzie odbywają się imprezy kulturalne i artystyczne, a w szczególności koncerty fortepianowe nawiązujące do muzycznej tradycji tego miejsca. Organizowane są tu także spektakle, recitale i wieczory recytatorskie.