Brzeska to jedna z głównych ulic Starej Pragi, prowadząca od ulicy Kijowskiej do Białostockiej. Ulica jest jednym z reliktów dawnej Pragi przełomu XIX i XX wieku, zarazem uważana jest za centrum tzw. północnopraskiego "trójkąta bermudzkiego" czyli najniebezpieczniejszej części dzielnicy Praga-Północ.
Na rogu Al. Solidarności I ul. Jagielońskiej, na przeciwko Cerkwi, mieści się okazały budynek wzniesiony w latach 1905-1907 wg projektu Władysława Adolfa Kozłowskiego. Obecnie mieści się w nim Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV, kontynuujące tradycję Gimnazjum.
U zbiegu ulic Ząbkowskiej i Markowskiej mieści się zabytkowy kompleks budynków dawnej Warszawskiej Wytwórnia Wódek "Koneser". Fabryka została zbudowana w 1897 roku z charakterystycznej czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Kompleks składał się z budynków różnego przeznaczenia: magazynów, warsztatów, hal produkcyjnych, budynków mieszkalnych i przedszkole.
Nazwa "Szmulowizna" pochodzi od właściciela tych gruntów Szmula (Samuela) Jakubowicza Sonnenberga, zwanego Zbytkowerem (1756 – 1801). Szmul Zbytkower był żydowskim kupcem, bankierem, faktorem, protegowanym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz protoplastą rodu Bergsonów (w tym filozofa Henryka Bergsona). Początkowo folwark Zbytkowera nosił nazwę Bojnówek, jednak z czasem wraz z okolicznymi terenami przyjął nazwę Szmulowizna.
Ulica Ząbkowska, jedna z najbardziej znanych ulic warszawskiej Pragi, rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Targową i S. Okrzei. Ma ok. 900 m długości. Jest to także jedna z najstarszych ulic w Warszawie. Na odcinku od Targowej do Brzeskiej zachowało się zróżnicowane, zabytkowe budownictwo z okresu od lat 60. XIX wieku do lat 30. XX wieku. Zachowano tam także 50 metrowy fragment zabytkowych torów tramwajowych oraz bruku sprowadzanego ze Skandynawii ponad 100 lat temu.
Na terenie warszawskiego ZOO przy ul. Ratuszowej 1/3, znajduje się zabytkowy, zrewitalizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego obiekt Willa Żabińskich. Willa Żabińskich powstała w dwudziestoleciu międzywojennym i służyła dyrektorowi Ogrodu – Janowi Żabińskiemu i jego rodzinie jako lokal służbowy. W czasie II wojny światowej dom Żabińskich nazywany był "Willą pod zwariowaną gwiazdą".
Warszawski Ogród Zoologiczny przy ul. Ratuszowej 1/3 powstał w 1928 roku. Początkowo ZOO mieściło się na powierzchni 12 ha. Obecnie jego powierzchnia wynosi 32 ha, a Ogród jest domem dla ok. 5000 zwierząt z ok. 500 gatunków. Dynamiczny rozwój Warszawskiego ZOO przerwał wybuch II wojny światowej. Gdy zaczęły się bombardowania Warszawy, część zwierząt drapieżnych została odstrzelona przez polskich żołnierzy i personel Ogrodu ze względów bezpieczeństwa. Wiele okazów zginęło także w wybuchach.
Park Praski został założony w 1865 r. przez cara Aleksandra III na miejscu rozebranych na początku XIX w. zabudowań dawnej Pragi. Mieszkańcom został udostępniony w 1871 r. jako park Aleksandrowski. Jego projektantem był Jan Dobrowolski, kierownik parków miejskich Warszawy w tym Ogrodu Krasińskich, a później Ogrodu Saskiego.