Sierpień pod znakiem obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

Za nami jeden z najważniejszych i najbardziej wymagających miesięcy w roku. W związku z przypadającą 1 sierpnia 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego razem z Moniką Białkowską, kierowniczką Domu Powstańców Warszawskich, opracowaliśmy optymalny program animacji społeczno-kulturalnej dla weteranów, tak, by organizowane przez nas wydarzenia nie kolidowały z imprezami i uroczystościami miejskimi, wspierały Powstańców przy wydarzeniach, w których chcieli wziąć udział i by atmosferę obchodów można było również odczuć w trakcie imprez zaproponowanych w ramach harmonogramu wydarzeń w Domu Powstańców Warszawskich.

W ramach cyklu "Gość" realizowanego przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski na rzecz weteranów w Domu Powstańców Warszawskich odbyło się spotkanie z dr Beatą Michalec, Radną m.st. Warszawy, wieloletnią prezeską Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, współinicjatorką powstania Domu Powstańców Warszawskich. Wydarzenie to było również okazją do premierowej prezentacji wspomnień Haliny Bieżan-Glonek ps. Lalunia, Ireny Paśnik ps. Miła, Zbigniewa Daaba ps. Kapiszon, Witolda Lisowskiego ps. Lis oraz Jerzego Oględzkiego ps. Jur zarejestrowanych przez SMW na Nowolipiu w ramach cyklu „Moja Warszawa" i obecnie przygotowanych w postaci notacji filmowych na płytach CD pt. "Jak warszawskie dzieci poszły w bój".

W sierpniu zaplanowaliśmy dla Powstańców Warszawskich dwa wyjątkowe koncerty. Na pierwszym z nich wystąpiła Gośka Bańka z koncertem pt. "Ponad nami czas miłości" - poświęconym piosenkom do tekstów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Haliny Poświatowskiej i Wisławy Szymborskiej.

Na drugie muzyczne wydarzenie przyjechał Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z repertuarem ukochanych przez weteranów piosenek powstańczych i żołnierskich.
W ramach imprez odbywających się poza placówką przy ul. Nowolipie 22 Stowarzyszenie Monopol Warszawski zorganizowało dla Powstańców Warszawskich dwukrotnie wyjazd na wystawę „Świadkowie '44" autorstwa Marii Eriksson na terenie Fortu Sokolnickiego oraz na wystawę "Służba członkiń Przysposobienia Wojskowego Kobiet w Powstaniu Warszawskim" w siedzibie głównej Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów. A z bogatego programu Festiwalu „Chopin i jego Europa" wybraliśmy dwa recitale, które odbyły się w gmachu Filharmonii Narodowej.

Oto lista osób, placówek i wydarzeń, które złożyły sie na program animacji czasu wolnego dla weteranów w minionym miesiącu:
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego
Maria Eriksson
Świadkowie_44
Żoliborski Dom Kultury
Fort Sokolnickiego
Gruby Josek
Gośka Bańka
Beata Michalec
Muzeum Niepodległości
Stanisław Leszczyński
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Filharmonia Narodowa
Janusz Owsiany
Wolontariusze Stowarzyszenia Monopol Warszawski.

Wydarzenia zorganizowane przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski w ramach "Programu animacji społeczno-kulturalnej dla warszawskich weteranów - uczestników Powstania Warszawskiego" współfinansowanego przez m.st. Warszawę.

Powrót
© Stowarzyszenie Monopol Warszawski