W pierwszej połowie lipca program animacji kulturalno-społecznej dla weteranów w naszym zamyśle miał dać im rozrywkę i wytchnienie. Dlatego zaprosiliśmy Powstańców Warszawskich na wystawę pt. „Wolne żarty. Humor lat 90." do zobaczenia w Muzeum Karykatury. Naszej grupie towarzyszył Janusz Owsiany, który podczas spaceru po ulicy Koziej snuł warszawskie gawędy i rozbawiał weteranów różnymi okolicznymi historyjkami.
Kolejną letnią propozycją była wizyta w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Granicy, gdzie spacerowaliśmy po skansenie budownictwa puszczańskiego, słuchaliśmy opowieści i prezentacji historyczno-przyrodniczej o Puszczy Kampinowskiej, a także piknikowaliśmy w cieniu drzew.
Natomiast na scenie Domu Powstańców Warszawskich w repertuarze polskich kompozycji filmowych i serialowych wystąpiła przed Powstańcami Warszawskimi: Emilia Komarnicka-Klynstra. A także do szczęśliwego finału doprowadziliśmy ostatecznie zaplanowane wcześniej spotkanie na Nowolipiu z Ireną Santor, która w intymnej i ciepłej rozmowie z Powstańcami Warszawskimi, prowadzonej przez Janusza Owsianego, opowiadała o swoim życiu i ostatecznie dała się namówić na zanucenie przy akompaniamencie Jana Sałkowskiego przedwojennej warszawskiej melodii.
W drugiej połowie miesiąca zaproponowaliśmy Powstańcom Warszawskim udział w wydarzeniach, które wpisują się w cykl imprez upamiętniających obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Stąd wizyta w Dowództwie Garnizonu Warszawa. Powstańcy Warszawscy wraz z wolontariuszami zwiedzili Salę Tradycji im. Generała Broni Henryka Minkiewicza, a także spotkali się z żołnierzami wchodzącymi w skład Wojskowej Asysty Honorowej i złożyli wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. A także wyjazd do Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry.
Ostatnim akcentem lipcowego programu było we współpracy z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie" zapewnienie oprawy muzycznej dla uroczystości inaugurującej 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie odbyło się w Domu Powstańców Warszawskich, a po części oficjalnej zagrała Orkiestra Dęta „Pruszkowianka".
Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu oferty programowej dla Powstańców Warszawskich w lipcu:
Orkiestra Dęta „Pruszkowianka"
Adam Malcherek
Irena Santor
Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry
Maria Kamińska
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy
Emilia Komarnicka-Klynstra
Marcin Piękos
Paulina Brzyska
Oskar Litwin
Muzeum Karykatury
Marcin Matuszewski
Michał Rzecznik
Zuzanna Berus
Janusz Owsiany
Wolontariusze Stowarzyszenia Monopol Warszawski.
Wydarzenia zorganizowane przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski w ramach "Programu animacji społeczno-kulturalnej dla warszawskich weteranów - uczestników Powstania Warszawskiego" współfinansowanego przez m.st. Warszawę.