Za wolontariat w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich jest odpowiedzialny nasz partner, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Koordynatorką wolontariatu w 2019 roku była Anna Wąsik. W tym roku przejęła jej obowiązki Jolanta Bąbik. Z jej inicjatywy 6 lutego odbyło się w ośrodku spotkanie wolontariuszy, którzy pracują na rzecz naszych podopiecznych. Rozmawiano jak rozwijać wolontariat i wzajemnie się wspierać. Zapowiedziano cykliczność takich spotkań.
Jeszcze przed zimowymi feriami, na początku lutego zorganizowane zostały dla uczniów lekcje historii. Powstańców Warszawskich odwiedzili młodzi ludzie ze Społecznej Szkoły Integracyjnej nr 100 oraz Szkoły Sióstr Felicjanek nr 28. Uczniowie tej ostatniej placówki przygotowali dla naszych seniorów dodatkowo koncert piosenek patriotycznych. W czasie ferii za to przyjechali z wizytą do Powstańców Warszawskich harcerze z Sochaczewa, by wspólnie porozmawiać i pośpiewać przy akompaniamencie gitary. A 19 lutego odbyło się spotkanie osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sadowej z Wiesławem Neweckim ps. "Kogut", naszym podopiecznym i współtwórcą hymnu Warszawy, który opowiedział o genezie powstania melodii. Po feriach odwiedzili Powstańców Warszawskich uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie. Lekcję historii poprowadzili nasi podopieczni: Piotr Łubieński, Walentyna Słonecka ps. "Wala" i Jadwiga Skolimowska ps. "Jadwiga Czarna".
W lutym przypadło kilka rocznic. 10 lutego obchodziliśmy 80. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Z tej okazji do naszych weteranów przyjechali państwo Mirosława i Tadeusz Strzałkowie. Pan Tadeusz i jego rodzina zostali zesłani na Syberię 10 lutego 1940 roku. Na spotkaniu z weteranami nasz gość podzielił się opowieścią o losach swojej rodziny na zsyłce. 14 lutego zaś przypadła 78. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Zaprosiliśmy w związku z tym wydarzeniem gości, przygotowaliśmy w tym dniu przyjęcie, koncert zespołu "Nowogrodzkie Orły" i tort.
Natomiast dzięki wysiłkom władz m.st. Warszawy z zasobów miejskich po kilku miesiącach prac remontowych w połowie lutego wprowadziliśmy się do nowych pomieszczeń sąsiadujących z ośrodkiem. Nasi podopieczni zyskali przestrzeń specjalnie dedykowaną i przygotowaną pod wizyty lekarskie, zajęcia rehabilitacyjne i gimnastykę. Przebudowa i adaptacja została wykonana przez Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, a wyposażenie sal zorganizowała Pomoc dla Weterana i Marsz Milczenia ’44. Uroczyste otwarcie odbyło się 26 lutego z udziałem Rafała Trzaskowskiego, prezydenta m.st. Warszawy i Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady m.st. Warszawy.
W organizowaniu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych wspiera nas m.in. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Za jego sprawą Powstańcy Warszawscy w swoim ośrodku mogli wysłuchać m.in. arcyciekawego wykładu i zobaczyć na żywo wyjątkowe księgi faksymilowe z Domu Emisyjnego Manuscriptum, a także uczestniczyć w warsztatach ceramicznych. W lutym miały miejsce na Nowolipiu dwa wyjątkowe wydarzenia: recital muzyki włoskiej w wykonaniu Anny Kutkowskiej-Kaas dzięki uprzejmości Fundacji Polsko-Włoskiej oraz koncert hejnałowy wraz z wykładem o jego historii w wykonaniu jednego z czterech hejnalistów warszawskich, Grzegorza Malinowskiego.
W ramach cyklu Artyści Powstańcom ponownie odwiedziła naszych seniorów Elżbieta Dzikowska. Tym razem zabrała zgromadzonych w podróż do Chin, barwnie opowiadając i pokazując zdjęcia z tego egzotycznego kraju. Inny razem czas naszym seniorom umilił Michał Kurek, aktor młodego pokolenia znany z serialu "Na Wspólnej". Pod koniec lutego zaproszenie na spotkanie z Powstańcami Warszawskimi przyjęła Hanna Kochańska, aktorka teatralna i telewizyjna. Organizatorami spotkań z artystami są Sebastian Kosecki i Katarzyna Spoczyńska-Król z Oddziału Miłośników Bródna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
W związku z sukcesami polskiej produkcji filmowej "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy na Nowolipiu zorganizowany został dla powstańców pokaz tego filmu.
W czwartki tradycyjnie już od kilku miesięcy odbywają się śniadania z Januszem Owsianym. Przy okazji jednego z nich Powstańcy Warszawscy podziękowali, w swój jedyny i serdeczny sposób, prezesowi Stowarzyszenia Monopol Warszawski za jego działalność charytatywną w związku z uhonorowaniem go tytułem Społecznika Roku 2019, jaki nadała mu Kapituła konkursu organizowanego przez tygodnik "Newsweek Polska". W trakcie kolejnego spotkania informacja prasowa o wyrzuceniu na śmieci księgozbioru i dokumentów po zmarłym niedawno Eugeniuszu Tyrajskim ps. "Sęk" stała się przyczynkiem do powiadomienia naszych podopiecznych o możliwościach, jakie istnieją w Warszawie, aby przekazać pamiątki wyznaczonym instytucjom miejskim. Są nimi między innymi: Muzeum Powstania Warszawskiego i Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22. Do jednego ze śniadań z Januszem Owsianym dołączyli Paweł Rabiej, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, i Cezary Andrzej Jurkiewicz, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, chcąc przeprowadzić z weteranami konsultacje na temat ich potrzeb w ramach opieki zdrowotnej. Efektem tych działań było ogłoszenie kilka dni później uruchomionego rozszerzonego pakietu wsparcia medycznego nad powstańcami.
Powrót